Jak wykończyć kawalerkę przeznaczoną na wynajem?

Wykończenie "pod klucz"

Jeśli planujesz kupno kawalerki najważniejszą rzeczą nad którą trzeba się zastanowić to, czy jesteś w stanie zmieścić w niej wszystko, co masz w planach. Oczywiście na wartość nieruchomości wpływa również jej lokalizacja, rodzaj budownictwa, ale najważniejsze jest to, aby była ona funkcjonalna dla twojego przyszłego lokatora.

Urządzenie małego mieszkania jest dużym wyzwaniem. Kluczową rolę grają nie metry kwadratowe projektowanej przestrzeni, ale poszczególne wymiary ścian oraz lokalizacja przyłączy hydraulicznych. Musisz pamiętać, że na niewielkim metrażu trzeba zmieścić małą łazienkę z pralką, minimum jedną większą szafę, aneks kuchenny oraz salon, który będzie również pełnił rolę sypialni. Ciekawą opcją jest również wydzielenie oddzielnej „mini sypialni”, ale nie zawsze jest to możliwe.

Jakiś czas temu projektowałam kawalerkę, którą była dla mnie ogromnym wyzwaniem, ponieważ jej powierzchnia wynosi zaledwie 18 m2. Od czego rozpoczęłam pracę? Oczywiście od pomiaru. W rzeczywistości wstępny plan układu funkcjonalnego kawalerki powstał w jeden dzień. Praktycznie natychmiast po pomiarze, ponieważ musieliśmy podjąć błyskawiczną decyzję odnośnie zakupu mieszkania. 🙂

Kawalerka ma plan prostokąta, co znacznie ułatwiło rozplanowanie przestrzeni. Wszystkie ściany wewnętrzne mogliśmy wyburzyć i postawić na nowo. Plan mieszkania przed zmianami wyglądał tak, że nie warto go pokazywać. 🙂 A tak prezentuje się po zmianach:

Po wejściu do mieszkania, po lewej stronie mamy wieszaki na ubrania oraz lustro. Za ścianą znajduje się łazienka z pralką, toaletą, umywalką i prysznicem we wnęce.

Po prawej stronie mamy aneks kuchenny, który pomieścił lodówkę, piekarnik, zlewozmywak, zmywarkę, płytę 2-palnikową oraz szuflady. Do aneksu został dołączony mobilny stolik, który może również pełnić funkcję biurka lub dodatkowego blatu do pracy w kuchni.

Zabudowa mebli na wymiar w kuchni przechodzi zgrabnie w część salonową kawalerki. Meble są do samego sufitu co pozwoliło maksymalnie wykorzystać przestrzeń do przechowywania. Powstała również wnęka na telewizor oraz zmieściły się dwie małe szafy z drążkami na ubrania. Naprzeciwko telewizora – w powstałej wnęce obok łazienki – stanęła kanapa, którą możemy rozłożyć i wygodnie się przespać.

Całe mieszkanie jest utrzymane w nowoczesnym stylu w „bezpiecznej kolorystyce”, absolutnie nie można jednak powiedzieć, że jest nudne. Na podłodze mamy biało-szary gres imitujący marmur. W całym mieszkaniu oprócz bieli i szarości przemyciliśmy elementy w złotych i czarnych dodatkach. Aby mieszkanie wyróżniło się na tle innych postawiliśmy na granatowe meble w kuchni oraz granatową ścianę w salonie. Jeśli chodzi o meble, to kilka jest ze znanej nam Ikei, ale postanowiłam je „zhakować”. 🙂 Niektóre meble i dodatki są z TKMaxx, a niektóre kupione przez internet:) Co myślicie o efektach?