Jak wygląda nasza dokumentacja projektu?

Dokumentacja projektu

Często zadajecie nam pytanie jak wygląda nasza dokumentacja projektu. Jesteście ciekawi co właściwie wchodzi w jego skład oraz do czego jest potrzebna? Niektórzy uważają, że same wizualizacje projektu wystarczą. W dzisiejszym wpisie chcemy Was przekonać dlaczego warto mieć projekt nie tylko z wizualizacjami, ale też z dokumentacją. Całość dokumentacji omówimy na przykładzie łazienki dla gości w pewnym pięknym domu, który zaprojektowaliśmy.

Wizualizacja łazienki – widok na umywalkę z lustrem i szafę.
Wizualizacja łazienki – widok na toaletę i lustro.

Opis dokumentacji wykonawczej

Otóż każdą dokumentację zaczynamy od pokazania widoku na pomieszczenie w rzucie z góry. Dodatkowo są zaznaczone najważniejsze kwestie techniczne, czyli zaznaczenia wielkości pomieszczenia, wszystkich ścian oraz wysokości. Kolejną bardzo ważną kwestią jest określenie umiejscowienia przyłączy hydraulicznych. Należą do nich zaznaczenie miejsca toalety, umywalki, prysznica, wanny itp. Zaznaczony jest również rodzaju baterii umywalkowych oraz odpływ liniowy pod prysznicem wraz z podaną szerokością. Ostatnią rzeczą jest określenie przyłączy elektrycznych. Istotne jest tu miejscowienie oświetlenia i ich rodzaj oraz określenie miejsca włącznika światła. Niezwykle ważne jest również rozmieszczenie wszystkich gniazd elektrycznych. Na poniższym ujęciach możecie zobaczyć w jaki sposób jest to oznaczone na naszych rysunkach.

Kolejne równie bardzo ważne kwestie techniczne dotyczą projektów zabudów z karton-gipsu, ścianek, sufitów, wnęk itp. To również jest pokazane szczegółowo w dokumentacji z wymiarami. Oczywiście nie zabraknie w niej również rzutów z wymiarowaniem na ściany i podłogi. Dotyczy to nie tylko w łazienek, w których bardzo ważne jest ułożenie płytek, ale również ścian w pokojach. Tutaj często pojawiają się dekoracje typu, lustra, sztukaterie, tapety, lamele i inne. Na poniższych ujęciach z dokumentacji widać dokładnie w jaki sposób jest to przedstawione na przykładzie łazienki.

Pewnie zauważyliście, że w opisach dokumentacji często powołujemy się na excel. Otóż najbardziej zależy nam na czytelności projektu, więc wszystkie elementy użyte w projekcie są wyszczególnione w obszernym excelu. Stanowi on niejako listę zakupową. W rysunkach wykonawczych są wyszczególnione tylko niezbędne elementy, a całość wyposażenia tak jak w przypadku tej łazienki jest wyszczególniona i opisana w excelu.

Opis dokumentacji mebli na wymiar

Kolejną, bardzo istotną kwestią są rysunki wszystkich mebli realizowanych na wymiar. Nasze rysunki pokazują bardzo dokładnie zarówno wygląd mebli, wymiary, materiały, z których mają być te meble wykonane. Pokazują również wnętrza szaf, szafek, mebli kuchennych. Mając na etapie projektu tego typu rysunki nasz klient może swobodnie zastanowić się nad tym czy dane wnętrze szafy mu odpowiada. Są osoby, które preferują większą liczbę drążków lub takie, które wolą większą liczbę półek i szuflad. Do zaproponowanych przez nas projektów wnętrza szaf, zawsze możemy wnieść poprawki i dopasować je do preferencji naszego klienta. Poniżej znajdują się widoki na rysunki mebli na wymiar w łazience.

Co myślicie o naszej dokumentacji? Naszym zdaniem jest przejrzysta i pokazująca wszystko co jest niezbędne do wykonania projektu, a dokładnie do wykończenia łazienki dokładnie tak jak tego oczekiwaliście. Posiadając taką dokumentację jesteśmy zdecydowanie mniej narażenia na nieporozumienia z ekipami wykończeniowymi, stąd naprawdę warto korzystać z usługi projektu kompleksowego. Oprócz pięknych wizualizacji pokazuje on najważniejsze kwestie techniczne dotyczące projektowanego pomieszczenia. Zachęcamy do kontaktu, jeśli marzysz o pięknym wnętrzu a jednocześnie spokojnej głowie podczas remontu lub wykończenia Twojego wymarzonego miejsca do życia!