Jak mądrze urządzić mieszkanie na wynajem

Porady Projektanta

Tanio, ładnie, funkcjonalnie i z efektem „wow”? To jak najbardziej jest możliwe! O ile dla osoby z doświadczeniem urządzenie mieszkania na wynajem nie stanowi problemu, o tyle dla osoby, która planuje swoją pierwszą inwestycję już niekoniecznie. Oto prosty przepis na sukces! 🙂

Wynajem z założenia ma być inwestycją, która ma na siebie zarabiać. Dlatego niezwykle ważne jest odpowiednie dobranie materiałów wykończeniowych tak, żeby jednocześnie stworzyć przestrzeń ładną, z efektem „wow” oraz z materiałów najlepiej ognioodpornych. 😉 Oddanie mieszkania przeznaczonego na wynajem w ręce projektanta jest opłacalne, ponieważ mamy pewność, że będzie urządzone przytulnie, funkcjonalnie oraz z dobrych jakościowo materiałów. Urządzenie mieszkania w taki sposób umożliwi nam szybki wynajem w dobrej cenie oraz ze zmniejszonym ryzykiem przyszłych remontów, ze względu na ewentualne zniszczenia.

Podstawą urządzania takiego mieszkania jest wybranie materiałów wykończeniowych sprawdzonych „w boju”, będących w dobrej cenie oraz modnych. Przede wszystkim należy wybierać materiały, które w szczególny sposób wyróżniają się wśród innych, ale mamy pewność, że są trudne do zniszczenia, np. beton na ścianie, kamienny blat lub dobrej jakości panel. Każdemu wnętrzu powinno nadać się wyjątkowy charakter tak, aby potencjalnemu klientowi kojarzyło się jako przytulne miejsce do mieszkania. Prostym rozwiązaniem jest zastosowanie delikatnej, ale znaczącej tapety, grafiki lub zestawu plakatów na ścianie. Należy jednak pamiętać, że kolory nie mogą być zbyt mocno nasycone. Pięknie urządzonym mieszkaniem można przyćmić wysokie piętro, czy nieciekawy widok z okna. Dlatego niezwykle ważne jest dekorowanie ich w tekstylia takie jak: poduszki czy zasłony szczególnie przed realizacją sesji zdjęciowej. Część rzeczy można kupić i zostawić na wyposażeniu mieszkania lub nawet wziąć na chwilę z domu na potrzeby sesji.

Kolejną istotną kwestią jest jego funkcjonalność. Czasy, w których w wynajmowanych mieszkaniach były przypadkowe meble dawno minęły. Obecnie bardzo ważne jest, żeby najemca posiadał sprzęty niezbędne do funkcjonowania i miał miejsce do ich przechowywania. Mam tu na myśli uwzględnienie w wyposażeniu mieszkania miejsca na pralkę, zmywarkę ale i wygodnie miejsce do spania, odpoczynku oraz pracy.

Ze względu na to, że dużo więcej wynajmuje się mniejszych mieszkań warto pomyśleć o meblach robionych na wymiar. Takie rozwiązanie pozwala wykorzystać każdy metr kwadratowy mieszkania.
Można zdecydować się na kupno kilku mebli nawet używanych w ciekawej formie, ale jeśli chodzi o sprzęt AGD i RTV polecam zainwestować w nowy.

Powyżej poruszyłam kilka ważnych kwestii związanych z urządzaniem mieszkania na wynajem. Oczywiście nie jest to gotowy przepis na sukces, ale jeśli chcesz mieć pewność, że twoje mieszkanie na wynajem będzie urządzone w odpowiedni sposób możesz zgłosić się do naszego biura projektowego. W kolejnym tekście opiszę na przykładzie, jak wykończyć mała kawalerkę przeznaczoną na wynajem.