Czy warto zatrudnić projektanta wnętrz?

Remont

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ nie każdy tego potrzebuje. Jeśli jednak się nad tym zastanawiasz, pomogę Ci podjąć decyzję, przedstawiając argumenty „za” i „przeciw”.

Każdy klient jest inny i ma inne potrzeby. Generalnie zasada jest prosta. Jeśli chcesz mieszkać pięknie i funkcjonalnie, a nie czujesz się na siłach, żeby urządzić własne mieszkanie lub zwyczajnie brakuje Ci na to czasu, powinieneś rozważyć opcję skorzystania z usług projektanta wnętrz.

Projektant nie tylko podpowie Ci w zakresie kwestii wizualnych w mieszkaniu, ale również gdzie lepiej ustawić kanapę, stół oraz sprzęty w kuchni, a nawet zasugeruje przesunięcie lub wyburzenie ściany. Z doświadczenia wiem, że jeśli mamy możliwość zmiany układu ścian to najczęściej wykorzystujemy tę opcję, żeby maksymalnie dopasować mieszkanie do potrzeb jego właściciela. To jest pierwszy krok, natomiast jest on ściśle związany z potrzebami klienta i jego trybem życia.

Kolejnym krokiem jest uzgodnienie w jakim stylu ma być urządzone mieszkanie lub dom oraz w jakiej kolorystyce. Dzięki projektantowi wnętrz masz możliwość poznać większość materiałów wykończeniowych dostępnych na rynku, poznać ich orientacyjne ceny oraz wady i zalety. Zdecydowanie łatwiej i szybciej możesz podjąć decyzję odnośnie wyglądu twojego mieszkania lub domu. Warto dodać, że bardzo kusząca jest opcja obejrzenia fotorealistycznych wizualizacji swojego wymarzonego wnętrza. Projektant powinien stworzyć projekt zgodnie z twoimi wymaganiami i upodobaniami. Warto wspomnieć, że większość projektantów daje możliwość zmiany projektu jeśli pewne elementy nie do końca będą odpowiadały klientowi.

Z projektantem wnętrz możesz poczuć się bezpieczniej, być bardziej świadomym remontu, który Cię czeka. Zobaczyć, jak będzie wyglądała twoja życiowa przestrzeń. Masz możliwość poznania budżetu inwestycji oraz możesz liczyć na rabaty w sklepach. Możesz również mieć wsparcie w zakupach, jak i w trakcie trwania prac remontowych.

Jak widać, plusów jest naprawdę dużo. Minusy? Dla wielu osób jest jeden znaczący – to koszt, jaki trzeba ponieść w związku z pracą projektanta. Jeśli jednak weźmie się pod uwagę to, że działania „na własną rękę” będą wymagały poświęcenia sporo czasu, to sytuacja wygląda już zupełnie inaczej. Może się to bowiem wiązać z niższymi zarobkami (dotyczy to głównie osób na własnej działalności, ale też tych pracujących na etacie, które otrzymują premie i wynagrodzenie za nadgodziny).

Analizując te wszystkie kwestie należy odpowiedzieć sobie na pytanie: czy faktycznie warto poświęcać cenny czas na rzeczy, które mógłby wykonać za nas profesjonalista? Możliwość popełnienia wnętrzarskiego faux-pas będzie w takich przypadkach dosyć duża, codzienne funkcjonowanie znacząco zaburzone, a oszczędność pieniędzy może okazać się niewielka.